Posadzki betonowe utwardzane powierzchniowo

Posadzki betonowe utwardzane powierzchniowo

Posadzki betonowe utwardzane powierzchniowoPosadzki betonowe utwardzane powierzchniowo wykonuje się w halach handlowych, magazynowych, produkcyjnych i wielu innych budynkach przemysłowych. Są popularne, ponieważ mają dobre właściwości użytkowe przy stosunkowo niskiej cenie, estetycznie wyglądają, można zacząć dość szybko z nich korzystać.

Przy projektowaniu posadzki niezbędna jest współpraca projektanta, inwestora i wykonawcy. By dobrać odpowiedni preparat i sposób utwardzania, projektant musi dokładnie przewidzieć rodzaj i wielkość obciążeń. Dlatego bierze pod uwagę m.in. przeznaczenie budynku i sposób jego użytkowania. Projektując posadzkę uwzględnia także wymagania inwestora, który zazwyczaj zwraca szczególną uwagę na wygląd i koszty wykonania.

Jakie właściwości mają posadzki utwardzane powierzchniowo?

Posadzki betonowe utwardzane powierzchniowo są odporne na ścieranie i wytrzymałe na uderzenia (ich wytrzymałość jest tym wyższa, im większą grubość ma utwardzona warstwa). Taka posadzka nie pyli, ma gładką powierzchnię, może być odporna na działanie smarów, olejów, ścieranie itp.

Jakie preparaty stosuje się do utwardzania betonu?

Wierzchnią warstwę posadzki betonowej można utwardzać tylko poprzez zacieranie – bez użycia żadnych środków. Jednak taka posadzka zazwyczaj nie spełnia wymagań użytkowych, dlatego do utwardzania stosuje się różne posypki. Najczęściej używa się suchych mieszanek w postaci proszku, ale dostępne są także produkty w płynie. Preparaty proszkowe składają się głównie z cementu, pyłu krzemionkowego, kruszywa, żużli i pigmentów. Od rodzaju tych składników, np. twardości kruszywa, zależą właściwości posadzki. Rodzaj preparatu dobiera się uwzględniając skład mieszanki betonowej, w tym. m.in. rodzaj użytego cementu.

Przeczytaj także:  Która farba jest najlepsza do łazienki?

W jaki sposób wykonuje się utwardzane posadzki betonowe?

W tym akapicie omawiamy, w jaki sposób utwardza się beton przy użyciu suchych mieszanek (metoda DST – dry shake topping).

Posadzki te wykonuje się na świeżym betonie, gdy jest on jeszcze w trakcie wiązania. Nie trzeba czekać, aż płyta betonowa wyschnie – jak jest to w przypadku posadzek żywicznych i ceramicznych. Jest to niewątpliwą zaletą tych posadzek, ponieważ znacznie skraca czas wykonywania robót.

Posadzki wykonuje się w grubościach od 2 do 4 mm. Grubość zależy od ilości naniesionego preparatu.

Ważne jest, by utwardzanie rozpocząć w odpowiednim momencie, ponieważ od tego zależą właściwości i wygląd posadzki. W zależności od warunków panujących w pomieszczeniu, tj. od temperatury i wilgotności powietrza, utwardzanie rozpoczyna się zazwyczaj od 4 do 8 godzin po wylaniu i zagęszczeniu betonu. Prace prowadzi się przy temperaturze powyżej 5oC.

Na podkładzie rozsypuje się równomiernie preparat proszkowy, usuwając wcześniej nadmiar mleczka cementowego. Proszek rozrzuca się w dwóch etapach. Po pierwszym z nich przeprowadza się wstępne wcieranie. Po naniesieniu kolejnej warstwy proszku, powierzchnię zaciera się mechanicznymi zacieraczkami, które wcierają preparat w beton. Zacieranie trzeba rozpocząć we właściwym momencie, tylko wtedy uzyska się powierzchnię o pożądanych właściwościach i wyglądzie. Po zatarciu posadzkę zabezpiecza się, nanosząc natryskowo specjalny impregnat.


Artykuł został przygotowany przez firmę CoBouw Polska polsko – holenderską spółkę budowlaną, która specjalizuje się w kompleksowej realizacji obiektów przemysłowych (hale stalowe, hale produkcyjne, sortownie i przechowalnie warzyw i owoców).

You may also like

Czym charakteryzują się schody loftowe?

Czym charakteryzują się schody loftowe?

Zwykle ażurowe, modułowe schody loftowe to nieodłączny element nowoczesnych wnętrz, które czerpią inspirację z przestronnych, postindustrialnych przestrzeni. Ich niepowtarzalny charakter...

Jakie są różnice między ręcznym a maszynowym szlifowaniem wylewki?

Jakie są różnice między ręcznym a maszynowym szlifowaniem wylewki?

W budownictwie oraz remontach często niezbędne jest wykończenie podłóg w formie wylewek. Proces ten może być jednak czasochłonny i wymaga...

Jak wybrać dobry wózek brukarski?

Jak wybrać dobry wózek brukarski?

Na placu budowy czy też przy nieco drobniejszych pracach wykończeniowych zwykle potrzeba tyle narzędzi, że nierzadko o wiele bardziej opłaca...

Regały zamykane: idealne do każdego pomieszczenia

Regały zamykane: idealne do każdego pomieszczenia

Funkcjonalne meble, które przede wszystkim służą do przechowywania, mogą, a nawet powinny być nie tylko praktyczne, ale także eleganckie i...

Back to Top