Zbuduj ekonawierzchnię!

Zbuduj ekonawierzchnię!

Ażurowe, designerskie i superprzyjazne środowisku – tak można określić kostki i płyty betonowe, które zadebiutowały w tym roku na rynku. Przestrzenie bioaktywne w chodnikach i na podjazdach można jednak stworzyć także przy użyciu niektórych klasycznych rozwiązań. Podpowiadamy, jak to zrobić!

Planując budowę przyjaznego dla środowiska naturalnego podjazdu lub chodnika, warto zainteresować się elementami przepuszczającymi wodę w głąb ziemi. Dzięki temu możemy nie tylko wspomóc rozwój zieleni zarówno w ogrodzie, jak i w najbliższym otoczeniu, lecz także pośrednio zwiększyć wilgotność powietrza. Ażurowe nawierzchnie to doskonały sposób na zmniejszenie temperatury otoczenia podczas upalnych letnich miesięcy, ale nie tylko. Pozwalają one również na szybkie odprowadzanie wody deszczowej podczas intensywnych opadów. Ponadto wykonane z nich nawierzchnie szybciej wysychają, dzięki czemu są bezpieczniejsze dla pieszych i samochodów. Warto je wybrać jeszcze z dwóch powodów. Pierwszy z nich ma związek z zapisami miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, które coraz częściej wskazują określony udział powierzchni bioaktywnej w działce. Właśnie za taką uważa się wolne przestrzenie pomiędzy płytami lub otwory w ażurowych elementach. W związku z tym przy zastosowaniu tego typu produktów łatwiej jest spełnić wymagania zwłaszcza wtedy, gdy zależy nam na maksymalnej zabudowie działki. Drugi powód to atrakcyjny design ażurowych kostek i płyt betonowych. Coraz to nowsze propozycje zwracają uwagę swoim unikatowym wyglądem i pozwalają na tworzenie nieszablonowych projektów nawierzchni. Przyjrzyjmy się bliżej rozwiązaniom dostępnym na rynku.

„Falujący” chodnik

Jednym z ciekawszych tegorocznych debiutów na rynku płyt „eko” jest Polbruk Dynamik. Nie są to elementy ażurowe, jednak ich charakterystyczny design również umożliwia budowę chodników z powierzchnią bioaktywną. Płyty te nadają się nie tylko do przydomowego ogrodu, ale również do wielkomiejskich przestrzeni. Wszystko to ze względu na ich unikatowy kształt, który na większych powierzchniach tworzy geometryczne fale. Pomiędzy nimi można w dowolnych miejscach pozostawić puste przestrzenie bioaktywne wypełnione grysem lub obsiane trawą. Mogą one również, tak jak same płyty, przyjmować kształt fal, ale także inne formy. Zapewnia to dużą swobodę zwiększania i zmniejszania powierzchni bioaktywnej zgodnie z indywidualną koncepcją lub potrzebami. Dzięki temu każda nawierzchnia zbudowana z płyt Dynamik jest też niepowtarzalna. Kreatywne kostki mają wymiar 50×14 cm, grubość 8 cm i doskonale pasują do nowoczesnych aranżacji, gdyż można zauważyć inspirację przenikaniem się świata technologii i ekologii. Gdy puścimy nieco wodze wyobraźni, tworzony przez nie wzór przypomina wyglądem ścieżki, które znajdziemy na odwrocie płyt głównych czy innych komponentów elektronicznych. Seria cechuje się stonowaną i uniwersalną kolorystyką wchodzącą w ciekawy kontrast z zielenią ogrodu. Płyty Dynamik są dostępne w trzech odcieniach szarości (nerino, stalowy, grafitowy) oraz w kolorze beżowym – ivory.

Uniwersalne i designerskie

Ciekawy chodnik i podjazd zbudujemy również z tegorocznej nowości Ekotech, a także dobrze znanej od kilku lat płyty Extrano. Pierwsza z nich to ażurowa, prostokątna płyta o wymiarach 60×40 cm i grubości 10 cm, przypominająca wyglądem kratkę, której elementy poprzeczne zostały obniżone względem pionowych. Po wbudowaniu jej w nawierzchnię puste przestrzenie zostają wypełnione ziemią, a na powierzchni widoczne są tylko linie dzielące powierzchnię bioaktywną na wąskie, podłużne części. Można w nich zasiać trawę albo wypełnić je grysem, co pozwoli uzyskać pasy o różnych kolorach. Ekotech ma retencję na poziomie 33%. Jest to rewolucyjne rozwiązanie, które można łatwo łączyć z innymi pełnymi płytami o podobnym designie i kolorze. Ciekawą, hybrydową kompozycję w duecie z Ekotechem stworzy na przykład płyta Polbruk Urbanika. Inną dość ekstrawagancką alternatywą na podjazd i chodnik jest Polbruk Extrano. Choć od debiutu tej płyty na rynku minęło kilka lat, jej design wciąż nie traci na świeżości i pozostaje niezwykle inspirujący. O ciekawym wyglądzie tej kwadratowej i całkiem dużej płyty (o boku 50 cm) decydują otwory w kształcie prostokątnych linii. Przypominają one pasy na futrze tygrysa lub kubistyczne kłosy zboża. To dzięki nim płyta nie tylko cechuje się nietuzinkowym designem, lecz także pozwala tworzyć przestrzenie bioaktywne i jest przyjazna środowisku. Jej retencja wynosi 12%. „Pasy” można obsiać trawą lub wypełnić drobnymi kamykami czy żwirkiem.

Przeczytaj także:  Perfekcyjna nawierzchnia o każdej porze roku – kostka brukowa firmy Polbruk

Eko klasyki

Poza niezwykle designerskimi płytami warto również zwrócić uwagę na bardziej klasyczne rozwiązania, które doskonale nadają się na podjazd przy domu. Jednym z nich jest Polbruk Meba. To dobrze znana ażurowa płyta o wymiarze 60×40 cm, która ma otwory w kształcie kwadratów połączonych nacięciami w formie prostych linii. Bardzo często można ją spotkać na miejskich parkingach, ale znajdzie idealne zastosowanie również na przydomowym podjeździe. Można z niej ułożyć całą powierzchnię lub zbudować dwa równoległe pasy na szerokość rozstawu kół, które będą prowadzić od granicy działki wprost pod bramę garażową. Wszystko zależy od projektu, warto jednak pamiętać, że przepuszczalność wody dla nawierzchni wykonanej z płyt Meba kształtuje się na poziomie około 40 %! To jedna z najbardziej ekologicznych płyt z największą powierzchnią bioaktywną. Nieco mniejszą przepuszczalnością wody, bo wynoszącą około 20 %, cechuje się nawierzchnia zbudowana z kostek Ekol. W tym przypadku elementy nie mają otworów. Przestrzenie bioaktywne powstają dzięki dystansom znajdującym się na ich bokach, zaś miejsca pomiędzy poszczególnymi kostkami są wypełniane ziemią, drobnymi kamykami lub obsiewane trawą. Ekol to niewielkie, kwadratowe kostki przypominające znaną z historycznych części miast kostkę brukową, jednak w porównaniu z nią mają bardzo regularne kształty. Nadają się do budowy podjazdów i miejsc parkingowych, gdyż odznaczają się dużą grubością 8 cm. Dwa uniwersalne kolory płyt Ekol, czyli szary i grafitowy, idealnie sprawdzają się w niemal każdej aranżacji.

Na rynku przybywa kostek i płyt betonowych, które wpisują się w zyskujące na popularności ekologiczne trendy zrównoważonego projektowania przestrzeni. Ma to olbrzymie plusy, ponieważ poza klasycznymi rozwiązaniami, coraz częściej można korzystać w przydomowych aranżacjach, z superdesignerskich, a zarazem bardzo ekologicznych rozwiązań. Takie kostki i płyty stwarzają jeszcze większe możliwości kreacji unikatowej przestrzeni w otoczeniu naszych domów.

You may also like

Jak prawidłowo dbać o kostkę brukową?

Jak prawidłowo dbać o kostkę brukową?

Kostka brukowa to popularny materiał, który nadaje charakteru naszym podwórkom, chodnikom i tarasom. Jej estetyczny wygląd, trwałość i łatwość w...

Jak w praktyce wygląda układanie kostki brukowej?

Jak w praktyce wygląda układanie kostki brukowej?

Układanie kostki brukowej — rzemieślnicza sztuka, która od wieków zdobi nasze miasta i dziedzińce prywatnych posesji. Jest to proces żmudny,...

W jakich rodzajach dostępna jest kostka brukowa?

W jakich rodzajach dostępna jest kostka brukowa?

Kostka brukowa, popularne rozwiązanie w dziedzinie architektury krajobrazu, jest dostępna w różnych rodzajach, aby sprostać zróżnicowanym potrzebom i estetyce. Na...

Kostka brukowa – jakie są metody jej czyszczenia?

Kostka brukowa – jakie są metody jej czyszczenia?

Kostka brukowa to popularny materiał wykorzystywany do tworzenia dróg, chodników, podjazdów czy placów. Charakteryzuje się odpornością na warunki atmosferyczne i...

Back to Top