Kuchnie drewniane na wymiar są idealnym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy posiadamy nietypowe rozwiązania w domu. Meble na wymiar są bardzo praktyczne. Są robione ręcznie konkretnie według naszych wytycznych, dopasowane w pełni do konkretnego pomieszczenia.
Jest to idealne rozwiązanie w sytuacji, kiedy kuchnia jest mała, ma nietypowy kształt lub też zastosowano w niej jakieś nietypowe rozwiązanie architektoniczne. Kuchnie drewniane robione na zamówienie mogą wydawać się sporym wydatkiem, jednak ich popularność cały czas rośnie, gdyż posiadają niemało zalet.
Optymalne meble kuchenne drewniane
Drewno jest bardzo wdzięcznym materiałem, który łatwo poddaje się obróbce. Dlatego meble z drewna możemy prawie dowolnie dopasowywać kształtem do lokalizacji. Meble robione na wymiar będą idealnym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy nasza kuchnia jest mała, wąska lub ma na przykład kształt litery L. Pamiętajmy, że jest to pomieszczenie przede wszystkim użytkowe. To w kuchni spędzamy największą ilość czasu w ciągu dnia. Musi być nie tylko urządzone ładnie, ale sensownie. Gotowanie nie powinno być utrudnione, zaś meble dostosowane do tego, aby móc często z nich korzystać. Niektóre rozwiązania, które mogą wydawać się interesujące, z czasem mogą nas zniechęcać do korzystania z kuchni. Dlatego w przypadku zamawiania mebli robionych na wymiar dobrze jest konsultować swoje pomysły z wykonawcą, który posiada większe doświadczenie.
Decydując się na zamówienie mebli stanie przed wieloma wyborami. Decyzji do podjęcia jest wiele, gdyż zamawiając kuchnie drewniane na wymiar mamy możliwość wypłynięcia na praktycznie każdy ich aspekt, poczynając od ilości i wielkości szafek, przez materiał wykonania blatów, po wykończenia frontów i wygląd uchwytów w szufladach. Dzięki temu możemy w pełni zrealizować swoją wizję wyglądu pomieszczenia. Może być to jednak pewien problem dla tych osób, które nie są nawykłe do podejmowania takiej ilości i to tak szczegółowych decyzji.
Jak dbać o meble z drewna?
Moda na meble drewniane nigdy nie przeminie. Są one piękne, a przy tym solidne i trwałe. Drewno jest materiałem naturalnym, przyjemnym w dotyku, który potrafi stworzyć sprzyjający człowiekowi klimat. Niektóre meble drewniane wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji. Zależy to przede wszystkim od gatunku drewna oraz strefy klimatycznej, z której ono pochodzi. Bardzo ważny jest również sposób wykończenia danego mebla. W przypadku braku odpowiedniej pielęgnacji drewno zaczyna blednąć, traci naturalny blask i nie robi już tak efektownego wrażenia, jak wtedy, kiedy było nowe. Najbardziej narażone są meble w pomieszczeniach użytkowych, takich jak kuchnia, a także meble łazienkowe – głównie z racji podwyższonej wilgotności powietrza.
Meble drewniane generalnie nie lubią wody. Nawet jeżeli są odpowiednio zabezpieczone, lepiej dmuchać na zimne. Jeśli rozlana została woda na blacie kuchennym, lepiej jest ją wytrzeć niż czekać, aż sama wyschnie. Utrzymująca się wilgoć może powodować pękanie lakieru i wypaczanie się farby. Po nasiąknięciu wilgocią naturalne drewno zaczyna się rozszerzać. Wraz ze schnięciem zmniejsza swoją objętość. Proces ten nazywany jest „pracą drewna”. W przypadku, gdy regularnie elementy drewniane będą się rozszerzać i kurczyć, może dochodzić do ich niszczenia, pękania i odchodzenia warstwy farby i lakieru, którym były pokryte. W ekstremalnych przypadkach może nawet dojść do gnicia drewna, jeśli ilość wchłanianej wilgoci jest zbyt duża. Jest to jednak bardzo mało prawdopodobne w przypadku nowoczesnych mebli z drewna, gdyż są one dobrze zabezpieczane przed taką ewentualnością.
Na rynku mamy dostęp do wielu preparatów i kosmetyków do konserwacji drewna. W dużej części zawierają one naturalne wolski i oleje. Zawsze czytajmy ulotkę informującą o tym, do jakich powierzchni i materiałów dany preparat jest odpowiedni, oraz jak go stosować. Okresowe używanie preparatów zabezpieczających drewno nie tylko przedłuża jego żywotność, lecz przede wszystkich poprawia jego wygląd oraz zabezpiecza mebel przed wilgocią, kurzem i brudem. Najłatwiejsze w utrzymaniu są meble drewniane lakierowane, gdyż gładka i wodoodporna powierzchnia pozwala na używanie wielu różnych środków czyszczących, bez obawy zniszczenia powierzchni.
uwielbiam drewniane kuchnie, wyglądają niesamowicie 😀