Jak właściwie dbać o dywan i wykładzinę

Jak właściwie dbać o dywan i wykładzinę

Jak właściwie dbać o dywan i wykładzinę

Dywan lub wykładzina to element dekoracyjny, zdobiący projekty domów na każdą kieszeń. Nadają domowi pożądanego charakteru i wprowadza przytulną, ciepłą atmosferę do wnętrza. Zaskakujące jest jednak to, jak dużo brudu jest pomijane przez nasze standardowe odkurzacze. Warto zatem wiedzieć, jak w łatwy i prosty sposób dbać i czyścić dywany.

Niewinny odkurzacz

Do dnia dzisiejszego domowi akwizytorzy sprzedają odkurzacze w bardzo prosty sposób. Sprzedawca przybywa do domu, rozsypuje brud na dywan i prosi panią domu, aby go wyczyściła. Następnie wkłada do sprzedawanego przez siebie modelu czysty worek i odkurza dopiero co sprzątnięty fragment dywanu. Finałem jest otworzenie worka i zaprezentowanie jak wiele dodatkowego brudu znajdowało się na dywanie. To zwykle wystarczy, by doszło do transakcji a nowy odkurzacz znalazł swojego nabywcę. Gdyby jednak sprzedawca nieco odwrócił porządek rzeczy i użył swojego modelu w pierwszej kolejności, wyniki mogłyby być takie same. Problemem nie jest bowiem stary model odkurzacza, lecz fakt, że brud po dostaniu się pomiędzy włosie dywanu bardzo ciężko wyprzątnąć.

Dywanowa profilaktyka

Pierwszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby wydłużyć żywot swojego dywanu i uzyskać jego lepszy wygląd to maksymalne ograniczenie tego, ile brudu dostaje się do dywanu. Każdy mieszkaniec powinien przestrzegać reguły zdejmowania butów, noszenia specjalnych kapci oraz solidnego korzystania z wycieraczek umieszczonych przy każdym wejściu i wyjściu z domu, piwnicy czy strychu. Częste odkurzanie jest jedynym sposobem na trzymanie brudu w ryzach. Bardzo ważne jest zatem posiadanie odkurzacza, który jest łatwy w użyciu. Ciężki i nieporęczny odkurzacz będzie jedynie zniechęcał domowników do sprzątania. Poświęć większą ilość czasu na czyszczenie miejsc, w których brud zbiera się intensywniej – zazwyczaj ma to miejsce w odległości kilku metrów od drzwi zewnętrznych, a także w korytarzu, przy kanapie oraz łóżkach. Jeśli Twoje dywany nie były dotychczas regularnie czyszczone, należy podwoić ilość ich odkurzeń przez pierwsze trzy miesiące.

Przeczytaj także:  Jak wybrać agregat dla Data Center?

Do czyszczenia gotowi start

Najbezpieczniejszym, najłatwiejszym i najbardziej efektywnym rozwiązaniem czyszczenia dywanów powierzchniowych jest ich zwinięcie i wyniesienie z mieszkania lub domu. Doskonałym urządzeniem do ich zewnętrznego czyszczenia są sprzęty wykorzystujące parę wodną. Czyszczenie dywanów tą metodą jest idealne, jednak należy pamiętać o ich dokładnym wysuszeniu i rozsądnym używaniu środków czyszczących, których nadmiar może trwale uszkodzić kolor i strukturę włosia. Usuwanie plam na leżącym płasko dywanie powoduje przeciekanie wody i mydlin do postawy dywanu i w przestrzeni czasu powoduje matowienie włókien. Jeżeli zatem nie mamy możliwości wyniesienia i powieszenia dywanu, należy pokryć namoczony obszar wykładziny czystym ręcznikiem lub grubą warstwą papierowych ręczników i nacisnąć go pięścią dłoni. Powtarzanie tej czynności, aż do uzyskania suchego ręcznika sprawi, że cała ciecz zostanie pochłonięta. Niektóre odkurzacze posiadają zdolność pochłaniania wody, co może uratować dywan w przypadku silnego namoczenia. Dzięki temu unikniemy wszelkich odkształceń w dywanie. Do domowego prania dywanów najlepszy jest roztwór wodny z kilkoma kroplami czystego mydła do rąk. Detergenty do prania są zbyt alkaliczne, a kremowo wyglądające mydła do mycia rąk pozostawiają lepką pozostałość. Używaj mydła mniej niż 1/4 łyżeczki na litr wody.

You may also like

Jak wybrać agregat dla Data Center?

Jak wybrać agregat dla Data Center?

Funkcjonowanie wielu przedsiębiorstw w dużej mierze zostało zdigitalizowane i sprowadza się do sprawnego zarządzania infrastrukturą IT. Dlatego też coraz więcej...

Tryumf antyku – nowy bruk Nike Exclusive firmy AWBUD

Tryumf antyku – nowy bruk Nike Exclusive firmy AWBUD

Mityczna bogini zwycięstwa – Nike przez wieki była muzą dla tworzących ponadczasowe dzieła artystów. Na jej cześć powstawały posągi, obrazy,...

Back to Top