Jaka wyrzynarka dla modelarza?

Jaka wyrzynarka dla modelarza?

Wyrzynarka to narzędzie bardzo lubiane przez modelarzy. Idealnie nadaje się do pracy w drewnie, zwłaszcza do cięcia precyzyjnego. A to, jak można się domyślić, przy budowaniu modeli z setki drobnych fragmentów jest nieodzowne. Jednak wybór idealnej wyrzynarki do takiej pracy nie jest wcale prosta sprawą. Na co warto zwrócić uwagę?

Jak działa wyrzynarka?

Wyrzynarka składa się z korpusu, w którym ukryty jest silnik oraz stopy, w której umieszczony jest brzeszczot do cięcia. Silnik wprawia w ruch brzeszczot, który porusza się w płaszczyźnie góra- dół. W wyrzynarkach włosowych dodatkowo dochodzi ruch przód-tył, natomiast w wyrzynarkach z podcinaniem brzeszczot lekko wysuwa się do przodu, nacinając materiał.

Wyrzynarkę trzyma się przy pracy za specjalny uchwyt, tnąc materiał od góra. Istnieje także opcja zamontowania wyrzynarki do góry nogami za pomocą specjalnego stolika i imadeł, wtedy pracą nią przypomina cięcie piłą. Nie jest to jednak zalecane ze względów bezpieczeństwa.

Stopa w wyrzynarce ułatwia precyzyjne cięcie – możemy oprzeć ją w całości na materiale, co zapobiega wyginanie brzeczotu. Jeśli chcemy ciąć pod kątem – należy odchylić stopę do odpowiedniej pozycji. Do stopy można podłączyć cyrkiel – dzięki temu wytniemy w drewnie idealny otwór.

Włosowa, prosta czy stołowa – jaki model wybrać?

Przy pracach modelarskich bardzo ważna jest precyzja cięcia. Nie bez znaczenia, zwłaszcza przy bardzo małych elementach, będzie łatwość operowania narzędziem. Tutaj ważnym kryterium jest waga – wyrzynarkę trzyma się przecież w rękach. Przy długotrwałej pracy każdy dodatkowy kilogram zyskuje na znaczeniu i może powodować szybsze zmęczenie. Dlatego przed zakupem warto wybrany model sprawdzić “na żywo”, sprawdzając jak leży nam w dłoniach.

Przeczytaj także:  Asfalt na zimno - gdzie się go wykorzystuje?

Drugą istotną kwestią jest sposób zasilania. Do wyboru mamy elektryczne i bateryjne. Wyrzynarki akumulatorowe są zwykle cięższe, ale można nimi pracować w dowolnym miejscu. Tutaj należy jednak wybierać akumulatory o napięciu 18V i dużej pojemności. Z kolei modele elektryczne wiążą nas do gniazdka, ale są lekkie, mają często lepsze parametry oraz można nimi pracować długo bez przerw.

Jak wspomniano w poprzednim paragrafie – na rynku pojawią się także różne modele ze względu na pracę brzeszczotu. Podstawowe, klasyczne wyrzynarki pracują jedynie góra-dół. O ile idealne sprawdzają się przy pracach remontowych albo stolarskich, to przy tworzeniu modeli mogą się okazać za mało dokładne. Dużo lepszym wyborem będzie wyrzynarka włosowa albo stołowa. Tu jednak wiele zależy od budżetu, bowiem modele stołowe są dość kosztowne. Wybór wyrzynarek znajdziesz tutaj: https://www.narzedzia.pl/wyrzynarki,c3510/.

Dodatkowe parametry

Z przydatnych opcji warto zwrócić uwagę na to, czy wyrzynarka posiada dodatkowe opcje i akcesoria: cyrkiel, prowadnice itp. Dodatkowo przydaje się podświetlenie, wskazujące linię cięcia albo laser, który będzie ją wytyczał. Nie bez znaczenia jest także odsysanie wiórów lub usuwanie ich z linii cięcia.

You may also like

Wybieramy pompę ciepła. Powietrzna, wodna, a może gruntowa?

Wybieramy pompę ciepła. Powietrzna, wodna, a może gruntowa?

Jaką pompę ciepła wybrać do swojego domu? Pompy ciepła powietrzne, wodne, czy gruntowe, wszędzie są coraz bardziej popularne w Polsce....

Wycieraczki zewnętrzne do domu – gdzie warto je kupić?

Wycieraczki zewnętrzne do domu – gdzie warto je kupić?

Wycieraczki zewnętrzne do domu są nieodzownym elementem każdego wejścia do budynku. Dzięki nim utrzymanie czystości w domu jest prostsze, a...

Trawnik z rolki – jakie są zalety tego rozwiązania?

Trawnik z rolki – jakie są zalety tego rozwiązania?

Trawnik z rolki to popularne rozwiązanie, które umożliwia szybkie i efektywne zakładanie zieleni na powierzchniach takich jak ogrody, parki czy...

Gdzie kupić akcesoria malarskie dobrej jakości?

Gdzie kupić akcesoria malarskie dobrej jakości?

Jeśli szukasz akcesoriów malarskich wysokiej jakości, zalecam odwiedzenie sklepów specjalizujących się w artykułach artystycznych. Możesz sprawdzić lokalne sklepy sztuki, które...

Back to Top