Hokej na trawie to sport, który nie jest jeszcze tak popularny w Polsce, aczkolwiek ma on w naszym kraju ogromne tradycje, ponieważ pierwsze spotkanie rozegrano na początku XX wieku. Dyscyplina od tego czasu mocno ewoluowała, jak również nawierzchnie na których można rozgrywać mecze laskarzy. Czy przygotowanie takiej nawierzchni jest łatwe? Jak wygląda taka nawierzchnia? Przyjrzeliśmy się sprawie bliżej i zachęcamy do zapoznania się z naszymi wynikami.
Jak wygląda nawierzchnia do gry w hokeju na trawie?
Oczywiście kiedyś grano na naturalnych płytach, natomiast taki mecz powoduje zniszczenie murawy i też nierówna murawa powodowała wpadki i lekko mówiąc, dziwne bramki które często były efektem właśnie tych niedociągnięć związanych z naturalną płytą. Od wielu lat jedyną płytą na której rozgrywa się mecze hokeja na trawie jest sztuczna nawierzchnia, gdyż jest równa i nie powoduje żadnych dziwnych sytuacji, w których piłka podskakuje, a biorąc pod uwagę, że jest to sport kontaktowy, to nierówne nawierzchnie w połączeniu z kontaktem powodowały kontuzje.
Trzeba podkreślić, że nierówna nawierzchnia nie jest dobra nie tylko dla zdrowia, ale również dla sprzętu, ponieważ często ulega zniszczeniu. Sztuczna nawierzchnia powoduje, że zarówno bieganie, jak i wykonywanie podań i uderzeń kijem jest o wiele łatwiejsze. Hokej na trawie akcesoria można znaleźć w ofercie sieci sklepów Decathlon. Jest to gwarancja sprzętu najwyższej jakości, a gra takim kijem jak FH530 mid bow zapewnia większą precyzję kontaktu z piłką, a dzięki zawartości 30% carbonu redukcja drgań jest wyraźnie zauważalna.
Jak wygląda przygotowanie nawierzchni do meczu hokeja na trawie?
Podstawą do przygotowania nawierzchni na mecz hokeja na trawie jest odpowiednie podłoże, które powinno być usztywnione i tym samym położenie sztucznej nawierzchni jest bardzo proste. Jak już wyżej wspomnieliśmy, mecze hokeja na trawie są rozgrywane na sztucznych nawierzchniach, które są certyfikowane przez Międzynarodową Federację Hokeja na Trawie.
Przygotowanie takiego podłoża nie jest wbrew pozorom takie proste, ponieważ trzeba cały czas utrzymywać nawierzchnię w najlepszym porządku i dbać o nią poprzez wykorzystywanie specjalistycznych środków, jak np. włókna polimerowe. Oczywiście, ważnym aspektem dobrego utrzymania murawy jest jej regularne podlewanie, dzięki czemu piłka można odpowiednio krążyć po boisku, jak również jest bardziej odporna na ścieranie.
Jak więc widzimy, mecze hokeja na trawie ewoluowały i gracze przenieśli się z naturalnej murawy, na tę bardziej wydajną sztuczną. Trzeba powiedzieć, że przez te wszystkie lata sport się coraz bardziej profesjonalizował i korzystanie z coraz to lepszych nawierzchni daje większe możliwości na osiągnięcie wyższego poziomu sportowego. Na rynku jest wiele firm, które oferują murawy zgodne ze wszelkimi wytycznymi Międzynarodowej Federacji Hokeja. Syntetyczna murawa to na chwilę obecną najlepsze rozwiązanie jeżeli chodzi o jakiekolwiek nawierzchnie do grania w hokeju na trawie. Analogicznie jest w przypadku wypełnianiu ubytków murawy i właściciele boisk mają ogromną możliwość wyboru kauczuku, który zostanie umieszczony w miejscu zniszczonej gumy.
Przygotowanie murawy do hokeja na trawie nie jest trudne, lecz samo utrzymanie tej murawy w dobrym stanie może być utrudnione. Warto zatem zakupić zakupić murawę od sprawdzonych producentów, którzy swoje produkty oferują od lat.