Bezpieczne miasto

Bezpieczne miasto

Piesi i rowerzyści – a wśród nich głównie dzieci – to najbardziej zagrożone grupy uczestników ruchu drogowego. Statystyki podają, że blisko czterdzieści procent poszkodowanych w wypadkach drogowych stanowią tak zwani „niechronieni” uczestnicy ruchu. Analiza nie pozostawia wątpliwości: stosując proste rozwiązania, można znacząco poprawić stan bezpieczeństwa na drogach.

Polbruk COMPLEX fot. POLBRUK
Polbruk COMPLEX fot. POLBRUK

Ścieżki rowerowe…

Rowerzyści coraz bardziej zawłaszczają ulice naszych miast, co wymusza powstawanie ścieżek. W wielu miejscowościach prowadzone są obecnie budowy i przebudowy ciągów komunikacyjnych dla niezmotoryzowanych. Do tej pory w Polsce powstało około 1000 kilometrów ścieżek rowerowych, które mają poprawić stan bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, a także odzwierciedlają nastawienia lokalnych władz do zagadnień ochrony środowiska (zmniejszenie emisji spalin, poprawa kondycji mieszkańców).

Deskorolkowcy, skaterzy i rolkowcy też mogą korzystać ze ścieżek rowerowych. Pod warunkiem, że są one wykonane ze specjalnego rodzaju kostki. Właściwie zrobiona ścieżka rowerowa jest nie tylko bezpieczna, ale także przyjemna w użytkowaniu. Wyraźne i trwałe rozdzielenia ciągów pieszych i rowerowych można uzyskać poprzez użycie odmiennych kolorystycznie, kształtem i fakturą kostek brukowych POLBRUK. Powierzchnie przeznaczone dla rowerzystów zwykle układane są z bezfazowej kostki Polbruk Prostokąt w kolorze czerwonym. Efektem końcowym jest płaska, równa powierzchnia, gdzie łączenia między kostkami są niemal niewyczuwalne.

Cicha droga osiedlowa…

Pragnieniem ludzi jest mieszkać komfortowo, mieć chwilę spokoju spacerując z dziećmi. W rzeczywistości natomiast droga osiedlowa to najczęściej spory ruch samochodów. Hałasu nie da się całkowicie wyeliminować i uniknąć, ale można spowodować, żeby był mniej uciążliwy. Rozwiązaniem jest budowa nawierzchni z odpowiedniej kostki brukowej. Polbruk Tetka bez fazy ułożona na osiedlowym placu czy parkingu to idealne rozwiązanie. Na system ten składają się kostka brukowa pełna – podstawowy element do budowy, połówka i brzegowa – kostki umożliwiające łatwe wykończenie nawierzchni przy krawężnikach i obrzeżach bez dodatkowych cięć.

Bezpieczne miasto

Remontując ciągi piesze można puścić wodze fantazji i poszaleć. Rodzaj użytej kostki zależy zwykle od otoczenia – w miejscach reprezentacyjnych: skwery, parki stosuje się kostki szlachetne, np. Polbruk Petra, Plaza, Complex, Beganit, Country lub Merkado, w pozostałych wybierane są najczęściej spośród kształtów kostek klasycznych lub płytek chodnikowych o różnych rodzajach faktury – gładkiej lub płukanej. Alternatywą dla zwykłej płytki chodnikowej może być Polbruk Urbanika, która nawiązuje do popularnych obecnie minimalistycznych trendów. Klasyczny, geometryczny kształt kostek sprawia, że produkt doskonale współgra z nowoczesnym otoczeniem. Na linię Urbanika składają się trzy prostokątne kostki o grubości 8 cm i wymiarach zbliżonych do wymiarów zwykłych płyt. Efekt końcowy będzie na pewno zaskakujący, wprowadzając nowy design na ulice i odmieniając oblicze zwykłego chodnika.

Przeczytaj także:  Posadzki betonowe utwardzane powierzchniowo
Kostka brukowa Polbruk Prostokąt bez fazy fot. POLBRUK
Kostka brukowa Polbruk Prostokąt bez fazy fot. POLBRUK

Tętniące życiem śródmieścia….

Coraz częściej widać w miastach rozwiązania przyjazne także osobom niepełnosprawnym. W strategicznych, pełnych ludzi, autobusów, tramwajów i samochodów, centrach miast masowo stosuje się płytki chodnikowe POLBRUK Focus (35 x 35 cm) ze specjalną wypukłą fakturą rozpoznawalną przez niewidomych. Są one używane, jako ostrzeżenie w miejscach szczególnie niebezpiecznych, w których trzeba się zatrzymać np. przed wejściem na jezdnię czy w pobliżu torów tramwajowych.

Jaką barierą w swobodnym przemieszczaniu się może być pokonywanie różnic poziomów – wejścia i zejścia z chodnika na jezdnię mógł się przekonać każdy, kto choć chwilowo doświadczył jakiejś kontuzji. To problem, który stale towarzyszy osobom starszym, niepełnosprawnym ruchowo i ich opiekunom, matkom prowadzącym wózki dziecięce, a nawet rowerzystom. Zastosowanie specjalnych krawężników tzw. trapezowych lub najazdowych (o wymiarach 100 x 15 x 22), których łagodne i obniżone krawędzie umożliwiają płynne przejście z różnych poziomów to wygoda, ale i bezpieczeństwo poruszania się. Budując lokalne ciągi komunikacyjne, warto pamiętać o produktach Polbruku, które zostały zaprojektowane w taki sposób by ułatwić i usprawnić komunikację w miejskiej dżungli, w której trzeba sobie umieć poradzić szybko i samodzielnie.

You may also like

Czym charakteryzują się schody loftowe?

Czym charakteryzują się schody loftowe?

Zwykle ażurowe, modułowe schody loftowe to nieodłączny element nowoczesnych wnętrz, które czerpią inspirację z przestronnych, postindustrialnych przestrzeni. Ich niepowtarzalny charakter...

Jakie są różnice między ręcznym a maszynowym szlifowaniem wylewki?

Jakie są różnice między ręcznym a maszynowym szlifowaniem wylewki?

W budownictwie oraz remontach często niezbędne jest wykończenie podłóg w formie wylewek. Proces ten może być jednak czasochłonny i wymaga...

Jak prawidłowo dbać o kostkę brukową?

Jak prawidłowo dbać o kostkę brukową?

Kostka brukowa to popularny materiał, który nadaje charakteru naszym podwórkom, chodnikom i tarasom. Jej estetyczny wygląd, trwałość i łatwość w...

Jak w praktyce wygląda układanie kostki brukowej?

Jak w praktyce wygląda układanie kostki brukowej?

Układanie kostki brukowej — rzemieślnicza sztuka, która od wieków zdobi nasze miasta i dziedzińce prywatnych posesji. Jest to proces żmudny,...

Back to Top